Sztuka art deco w naszym kraju – główna gałąź nurtu modernizmu

Nurt art deco swój rozkwit osiągnął w pierwszej połowie XX stulecia i stanowił odpowiedź na zanik dyscypliny przestrzennej zauważalny w popularnych w ówczesnym czasie pozostałych kierunkach tworzenia. Omawiany styl charakteryzuje się w głównej mierze zachowaniem symetrii i czerpaniem z ponadczasowych wzorów geometrycznych, chociaż nie tylko.

obraz art deco

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com

Dużą wagę przykładano do używania źródeł klasycznych, narodowych czy ludowych. Miał być to nurt modernistyczny, który łączy w sobie wzmocnienie działań nowatorskich z czerpaniem ze źródeł. Styl ten, pomimo iż zauważalny niemalże w każdej z dziedzin sztuki, najbardziej widoczny był w dziedzinach projektowania przemysłowego. Mimo to często w dzisiejszych zbiorach na wystawach sztuki modernistycznej uda nam się z pewnością zobaczyć obrazy art deco, na które popyt rośnie w ciągu ostatnich lat – porównaj: galeria art deco.

Przypuszczalnie znaczenie ma tu fakt większej ostatnio uznania dla sztuki w trakcie urządzania mieszkań i co za tym idzie konieczności prostego jej rozumienia przez członków wszystkich grup społecznych.

Poznaj ten portal (https://www.eccotravel.eu/p/japonia), gdyż on z pewnością też Cię bardzo zainteresuje. Opisuje on podobną kwestię, więc nie wahaj się i kliknij ten link!

W obrazach styl ten stawiał przecież na jasność przekazu, symetrię, kształtność i dosyć żywe kolory. Wymieniliśmy tu przecież od początku do końca takie właściwości, które nasz umysł dobrze odbiera.

Praca w ciągle tu wspominanym stylu nie była obca również rodzimym nam malarzom (porównaj). Rodzime art deco to przede wszystkim szkoła krakowska, np. „Warsztaty Krakowskie”. Było to ugrupowanie, które inspirowało się klasyczną sztuką ludową mając plany zapoczątkowania nurtu narodowego. Z całą pewnością udało się mu stworzyć nurt tradycyjny i nowatorski jednocześnie.