Sumplementy dla sportowców – czy należy je zażywać?

Izotoniki, glukoza, batoniki, koktajle – to tylko niektóre ze słynnych odżywek. Mogą mieć postać proszku, tabletek lub płynu. Dodają energii, odżywiają i dla wielu są niezastąpione w trakcie treningu sportowego. Kiedy warto po nie sięgnąć i czy są zdrowe?

trening siłowy

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze rozpisana dieta to podstawa, gdy zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, szczególnie jeśli prowadzimy bardzo aktywny tryb życia. Osoby, których stopień aktywności fizycznej wykracza poza średnią normę powinny dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, jak też kalorii. W tej kwestii z pomocą przychodzą właśnie odżywki dla sportowców. Czy tego rodzaju produkty są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Otóż nie! Suplementy dostępne w specjalistycznych sklepach (czasem sprzedawane także w aptekach) są przebadane i dopuszczone do sprzedaży przez Główny Inspektorat Sanitarny, a więc nie są szkodliwe, kiedy zażywamy je z głową! Przesadzić bowiem można w każdej dziedzinie. Suplementy zażywane w zalecanych przed producentów dawkach nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Należy też pamiętać, że najważniejsze jest racjonalne żywienie i odpoczynek po wysiłku, a suplementację należy zaplanować na końcu. Zdrowe odżywki dla sportowców posiadają w swoim składzie wartości, które występują naturalnie w naszym organizmie bądź są dostarczane wraz z pokarmem. Nie są więc niczym dziwnym i nieznanym, a jedynie pomagają właściwie zbilansować składniki niezbędne dla osób często lub zawodowo uprawiających sport. Wejdź też do sklepu z odżywkami dla sportowców i zdrową żywnością rawfoods.

Z punktu widzenia dietetyki sportowcy mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Zdrowe odżywki dla sportowców uzupełniają niedobór cennych składników i wspierają proces regeneracji. Używanie suplementów w takim celu ma znaczenie. Z kolei gdy naszym celem jest przyrost masy mięśniowej, wtedy warto zakupić odżywki białkowe. Więcej ciekawostek poznasz w sklepie z produktami raw. Takie odżywki mają w swoim składzie aminokwasy egzogenne, które sprawiają, że zwiększenie masy mięśniowej może nastąpić w krótszym czasie i nawet podczas intensywnej i długotrwałej aktywności fizycznej.

Jeśli zafascynował Cię niniejszy artykuł, to odwiedź serwis a tam czekają na Ciebie informacje warte uwagi. Sprawdź je – będziesz bardzo zadowolony.

Musimy jednak mieć na uwadze, iż suplementy nigdy nie zastąpią systematycznych i wartościowych posiłków, ani nie powinny być zażywane w celu nadmiernych treningów, które znacznie przewyższają nasze możliwości.