O jakich rzeczach warto pamiętać, jeżeli będzie się planowało pływać żaglówką czy motorówką.

pływanie żaglówką albo łódką to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Zwłaszcza że w Polsce możliwości pod tym względem są naprawdę ogromne. Kilka tysięcy małych i dużych akwenów sprawiają, że nawet biorąc pod uwagę liczbę jednostek pływających na wodzie ciasno wcale nie będzie.

polska ma także dostęp do Bałtyku, i to na długości ponad pół tysiąca kilometrów. To zaś zachęca wszystkich miłośników mocniejszych wrażeń do spróbowania swoich sił także na tym akwenie. Coraz częściej spotykane są także wyjazdy w południowe rejony Europy, na przykład do Chorwacji czy Grecji. Można tam pożyczyć jacht (Kurs jachtowego sternika morskiego) czy łódź motorową i na kilkanaście dni wypłynąć w morze. Oczywiście przy założeniu, że się będzie posiadać wymagane patenty, jakie do sterowania pływającymi jednostkami są również potrzebne.
Alternatywą dla kosza może być torba piknikowa

Autor: MSM Mońki
Źródło: MSM Mońki
praca - malowidło

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com
Regulacje prawne poszczególnych krajów mogą się od siebie różnić, zwłaszcza jeśli chodzi o wyposażenie łodzi motorowej czy żaglowej, z tego też powodu też trzeba się z nimi odpowiednio zapoznać przez wyjazdem. Przykładowo w Chorwacji przed pływaniem łodzią niezbędne jest wykupienie specjalnego zezwolenia, jego nieposiadanie spowodować może sporą karę finansową. Na szczęście nasze patenty honoruje się na całym świecie, więc posiadając zdany kurs radiooperatora czy sternika da się na nich pływać bez ograniczeń.

Warto pamiętać o wykonaniu ich w odpowiednim terminie, jeżeli się będzie planowało w czasie wakacji jakąś wodną przygodę. Zapewne bez uprawnień można by było pływać, jednak w przypadku jakiejś kontroli mogłyby spotkać sporo nieprzyjemności.