Jak masz szansę zarabiać za pomocą własnego głosu?

Narząd mowy odgrywa bardzo ważną funkcję w codziennym życiu człowieka. Umożliwia bowiem porozumiewanie się z innymi ludźmi. Niektóre osoby posiadają wyjątkowe umiejętności wiążące się z mową, lub też wyjątkowo przyjemny dla ucha głos.

studio nagrań

Autor: fr4dd
Źródło: http://www.flickr.com
Taki głos nazywany jest nierzadko „radiowym”, bowiem nadaje się bardzo dobrze do takich zastosowań. Jest określona grupa zawodów, w których obowiązki opierają się głównie na mówieniu. Pracownicy tacy przez obciążenia w znacznym stopniu narażeni są na schorzenia organów takich jak przykładowo krtań. W sytuacji takich ludzi szczególnie niewskazane jest palenie tytoniu, ponieważ w takich sytuacjach narząd głosu jest narażony na podwójne niebezpieczeństwo. Do osób zarabiających głosem należą chociażby pedagodzy i wykładowcy, którzy codziennie organizują zajęcia z uczniami i studentami.

nowoczesne studio nagrań

Autor: Audio Mix House
Źródło: http://www.flickr.com

Praca w radiu

Oczywiście praca głosem większości osób od razu kojarzy się z pracą w studiu . Nie każdy nadaje się do tego, by taką pracą się zajmować nie tylko z uwagi na samo brzmienie głosu. Zwykle ubiegających się o takie stanowisko wykluczają przykładowo wady wymowy czy jąkanie się. Ponadto praca radiowca wbrew pozorom jest stosunkowo ciężka, co nie jest widoczne ze strony słuchacza. Poza głosem prezentera w radiu słychać także muzykę i jingle radiowe (pobierz jingle i reklamy z Fabryki Dźwiękuff), jednak pracownicy i tak wykorzystują swoje głosy rzez długi czas. Z tego powodu na stanowiska pracy w radiu prowadzona jest najczęściej ostra selekcja kandydatów.

Pozostałe profesje wykorzystujące głos

Interesującym zawodem, współcześnie niestety wymierającym, a w którym głos pełni niezwykle ważną rolę, jest zawód megafonisty kolejowego. Jest to człowiek, którego zadaniem jest informować pasażerów o rozkładzie jazdy pociągów, różnorodnych opóźnieniach i tak dalej. Pożądane jest, by głos takiej osoby był miły w odbiorze, jednak najważniejszą rolę odgrywa tu dykcja, ponieważ od tego zależy właściwe zrozumienie przekazu przez pasażerów. Nie można zapominać oczywiście o wokalistach, których narzędziem pracy także jest głos. Współczesne studio nagrań to miejsce, które może zaoferować wiele w kwestii poprawy brzmienia głosu wokalisty na gotowej płycie.