Czy słuchana poprzez noworodki muzyka poważna ma wpływ na rozwój inteligencji?

Każdy rodzic chce, jak najwspanialszej przyszłości dla swego dziecka. Aby rozwinąć jego inteligencję już w okresie prenatalnym włączają maluchowi Requiem Mozarta lub symfonie Beethovena. Spotykane mamy podkreślają, że jest to podstawowy czynnik, który ma możliwość dać prawidłowe warunki rozwoju dla maleństwa.

pianino

Autor: rhodesj
Źródło: http://www.flickr.com
Te informacje, niekoniecznie mają jednak swoje potwierdzenie w doświadczeniach naukowych.

Nie możesz się doczekać nowych ciekawych wpisów na ów temat? Mamy do Ciebie dobrą wiadomość – kliknij Franklin Covey zarządzanie talentami w firmie w poniższy link i delektuj się tekstem.

Efekt Mozarta, jak mianowano zjawisko, w które uwierzyła znaczna grupa rodziców nie wpływa na powiększenie inteligencji u dziecka.

W momencie narodzin w naszym mózgu istnieją miliardy komórek nerwowych (neuronów) i łączeń między nimi. W trakcie dorastania, poznawania otoczenia i pozyskiwania nowych doświadczeń, owych połączeń powstaje znacznie więcej i stają się coraz silniejsze. Małe dziecko doznaje każdego dnia nowszych sytuacji, które mają znaczący wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. Słuchana muzyka pomaga tworzyć i wzmocnić połączenia pomiędzy neuronami ponieważ nerwy, jakie współpracują z ośrodkiem słuchu są wtedy aktywowane, abyśmy mogli coś słyszeć (akcesoria dla DJów). Muzyka jest bodźcem, który pobudza aktywność mózgu, jako że są w nim receptory odpowiedzialne za odczuwanie i reagowanie na dźwięk.

Pewnie słyszeliście o tzw. „efekcie Mozarta”. Odkrył go naukowiec Alfred Tomatis, który stosował muzykę do pracy z dziećmi z zaburzeniami mowy i komunikowania. Badacz ten potwierdził iż ucho jest narządem nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. To pobudzanie kory mózgowej przez dźwięki niesie za sobą wiele niezwykle pozytywnych dla człowieka aspektów, jak poprawienie koncentracji uwagi, wzrost pomysłowości, poprawienie pamięci, ułatwienie nauki czytania i pisania, zwiększenie motywacji.

słuchanie muzyki

Autor: RossinaBossioB
Uczeni stwierdzili zaledwie, że słuchana muzyka klasyczna ulepsza myślenie przestrzenne (sprzęt estradowy, studyjny i DJ). Jednak taki sam efekt, można uzyskać czytając dziecku książkę, czy opowiadając bajki. Mózg pod wpływem elementów z zewnątrz bywa pobudzony do pracy i jest mu łatwiej sprawować zadania wymagające wysiłku intelektualnego. Ten stan rzeczy jest jednak chwilowy. Nie możemy mówić oczywiście, ze nie warto puszczać maleństwu muzyki poważnej, ale każdy rodzic powinien mieć powściągliwość w swoich postępowaniach i pamiętać, że na najwłaściwszy rozwój potomka wpływa ma wpływ miłość i wspólne zabawy.