Co muszą zapewniać najlepsze buty do piłki siatkowej?

Istnieją tego typu dyscypliny piłkarskie, w których konieczne jest szybkie bieganie po określonym miejscu, np. boisku. Do tego typu gier zaliczają się m.in. piłka nożna, koszykówka czy siatkówka.

Aby gracz miał zapewniony komfort w czasie dowolnej rozgrywki, musi zadbać nie tylko o swą kondycję, ale także właściwe obuwie.
Ubrania marki Errea Republic

Autor: Errea Republic
Źródło: Errea Republic
Ludzie w lesie

Autor: Chris Wheal
Źródło: http://www.flickr.com

Muszą one zapewnić nie tylko komfort użytkowania, lecz także bezpieczeństwo oraz dynamikę. W dużym stopniu są za to odpowiedzialne surowce, które zostały użyte do ich wyprodukowania. Doskonałe buty do siatkówki muszą gwarantować odpowiednią amortyzację oraz przyczepność. Powinny zatem zapobiegać niepożądanym poślizgom, a zatem kontuzjom. Zastosowana w butach do takiej gry podeszwa różni się więc od tej, która jest użyta w wypadku obuwia do biegania czy też do chodzenia na co dzień. Muszą dawać użytkownikom możliwość maksymalnej przyczepności podczas startów oraz hamowania. Poza tym jeśli zelówka będzie za twarda, to może być odpowiedzialna za poślizgi, natomiast zbyt miękka mogłaby spowodować za wolną reakcję na postęp sytuacji na boisku.
Profesjonalne buty do siatkówki muszą zapewniać sprawne przemieszczanie się zawodnika na boki. Poza tym konieczna jest specjalnie stworzona śród-podeszwa oraz właściwa wyściółka. Takie elementy odpowiedzialne są zabezpieczenie przed ewentualnymi kontuzjami poprzez znaczne pochłanianie drgań, np. podczas lądowań po wyskokach. Jako że siatkarze w czasie rozgrywania meczu często skaczą, ich buty muszą być niezwykle lekkie, żeby gra była dla nich w mniejszym stopniu męcząca.

Ma to wpływ na szybkość i przyspieszenie gracza. Wszystkie wymienione cechy sprawią, że siatkarz będzie posiadał zapewnioną stabilizację, zatem poniekąd przewagę podczas meczu.